Infolinia Almatur  +48 42 637 11 22  pn-pt  godz.10-17

Almatur 2024

bezpieczne
podróże
OBOZY MŁODZIEŻOWE OBOZY W ŁAZACH BIURO OBOZY KOLONIE W POLSCE OBOZY KOLONIE ZA GRANICĄ
menuAlmatur kolonie i obozy
infoliniawyszukiwarka
Czego szukasz?
Obozy, kolonie
Wycieczki, wczasy, egzotyka, obozy studenckie
Kursy językowe
Szukaj kontekstowo

- Tbilisi - stolica Gruzji
- Klasztory Armenii
- Jezioro Sewan
- Erewań - stolica Armenii
- Świątynia Garni
- Klasztor Geghard
- Sighnaghi w Kachetti
- Wysoki Kaukaz i Kazbegi
- Monastyr Gelati
- Skalne Upliszczyche
- Mccheta - starożytna stolica

Program
1 dzień:
Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Spotkanie z pilotem. Wylot samolotem, bezpośrednio do Gruzji. Przylot do Tbilisi, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.
2 dzień:
Po śniadaniu ruszamy na spotkanie ze stolicą Gruzji. Podczas spaceru poznamy lokalną architekturę i zabytki, usłyszymy też opowieści o historii i współczesnym życiu miasta. Zwiedzimy Katedrę Sameba (Trójcy Świętej) oraz kościół Metechi z XII w. położony na opadającej ku rzece skale. Wjazd kolejką linową do Twierdzy Narikala z IV w. Piesza wycieczka po starej części Tbilisi, zwiedzimy Abanotubani - dzielnicę ze słynnymi łaźniami siarkowymi i typowymi dla architektury Tbilisi domami z drewnianymi, rzeźbionymi balkonami. Przejazd ulicami Szardena, Herakliego, zobaczymy Most Pokoju nad rzeką Mgwari, rezydencję patriarchy Gruzji Eliasza II-go oraz fantazyjne wieżyczki Teatru Lalek Rezo Gabriadze. Przejazd Prospektem Rustaweli – reprezentacyjną ulicą Tbilisi z budynkami administracji państwowej, w tym Parlamentu i Akademii Nauk. Tu mają swą siedzibę Opera i Teatr Baletowy, Muzeum Narodowe, Teatr Dramatyczny, liczne banki itd. Kolacja w restauracji. Nocleg.
3 dzień:
Śniadanie i wyjazd w kierunku granicy Gruzji i Armenii. Przekroczenie granicy. Przejazd w kierunku Erewania, po drodze zobaczymy górski kurort Diliżan. Zwiedzimy zespół klasztorny Hagharcin z XIII w., który pojawia się nagle z pomiędzy drzew i tworzy wrażenie zaginionego świata. Zbudowany w X w. klasztor był jednym z ważniejszych ośrodków kultury i architektury sakralnej, podczas ormiańskiego Srebrnego Wieku (XII-XIV w.). Przejazd w kierunku jeziora Sewan, jednego z największych jezior górskich w Eurazji. Jezioro przyciąga turystów swoim urokiem otaczającej go przyrody, plażami oferującymi wypoczynek i historią zaklętą w licznych zabytkach. Piesza, krótka wycieczka do Sewanawank – klasztoru z IX w. Ten zabytek szczególnie ważny dla historii i kultury Armenii znajduje się w pobliżu miasta Sewan w miejscu, które niegdyś było wyspą, a obecnie na skutek obniżenia się poziomu jeziora półwyspem. W programie obiad z lokalnymi potrawami, w tym pstrągiem gotowanym lub z grilla. Nocleg w Erewaniu.
4 dzień:
Śniadanie. Zwiedzanie Erewania – centrum miasta, Plac Republiki, Uniwersytet Państwowy, Parlament oraz górujący nad miastem Monument Matki Armenii. Kaskada – pięciopoziomowe schody na wzgórzu w centrum miasta, z kawiarniami na świeżym powietrzu, rzeźbami, kwiatami i widokami na miasto i górę Ararat. Następnie odwiedzimy wytwórnię ormiańskiego koniaku i spróbujemy tego wspaniałego trunku. Przejazd do pogańskiej Świątyni Słońca w Garni, zbudowanej w 77 r. Zniszczona przez trzęsienie ziemi w 1679 r. świątynia została odrestaurowana w latach 70-tych ubiegłego wieku. Z Garni udamy się do Geghard, gdzie znajduje się wykuta w skale świątynia św. Gerarda (XII-XIII w.). To tu wedle legendy apostoł Tadeusz przywiózł włócznię, która przebiła bok Chrystusa - stąd pochodzi nazwa klasztoru, która po ormiańsku oznacza „włócznię”. Obecnie grot włóczni znajduje się w Eczmiadzyn. Obiad w restauracji połączony z pokazem wypieku miejscowego chleba, zwanego lawaszem. Po powrocie do Erewania odwiedzimy Memoriał poświęcony ofiarom Genocydu - ludobójstwa popełnionego na ludności ormiańskiej przez Imperium Osmańskie w czasie I wojny światowej. Nocleg w Erewaniu.
5 dzień:
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do katedry w Eczmiadzynie, najważniejszej świątyni ormiańskiej, siedziby Katolikosa Kościoła Ormiańskiego. Została ona wybudowana przez Grzegorza Oświeciciela w latach 301-303, zaraz po tym jak król Tiridates III jako pierwszy władca w historii przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową. Jest to jednocześnie najstarsza katedra na świecie. W świątyni znajdują się rękopisy, ikony, rzeźby, krucyfiksy. Najcenniejszym skarbem jest grot Włóczni Przeznaczenia, uważanej za relikwię Męki Pańskiej, przechowywany w złotym relikwiarzu w skarbcu katedralnym. Stamtąd udamy się na północ Armenii. Wizyta w zespole klasztornym Achpat położonym na płaskowyżu. Tu w XVIII w. mieszkał i tworzył najwybitniejszy poeta ormiański Sajat Nova, który zasłynął jako poeta – trubadur śpiewający swoją poezję. Klasztor znany jest także z kamiennych krzyży (chaczkarów) - najstarsze z nich stanęły tu już w XI w. Przejazd do granicy Armenii i Gruzji, przekroczenie granicy, przejazd do Tbilisi. Zakwaterowanie. Czas wolny. Nocleg w Tbilisi.
6 dzień:
Śniadanie. Wyjazd do malowniczej Kachetii – regionu znanego z produkcji gruzińskich win. Zwiedzanie rozpoczniemy od klasztoru Bodbe, gdzie pochowana jest św. Nino, patronka Gruzji. Przejazd do Sighnaghi. W tym mieście z bogatą historią, otoczonym murami obronnymi i zwieńczonymi licznymi basztami znajdują się ruiny średniowiecznej twierdzy. Podobno mury Sighnaghi są drugimi najdłuższymi na świecie, ustępując tylko Wielkiemu Murowi w Chinach. Roztacza się z nich widok na Dolinęn Alazańską. Degustacja win gruzińskich, produkowanych tradycyjnymi metodami w wielkich glinianych naczyniach, zwanych „kvevri. Obiad w gruzińskim domu, z winem i lokalnymi tradycjami. Warsztaty z lepienia gruzińskich pierożków „chinkali”. Powrót na nocleg w Tbilisi.
7 dzień:
Śniadanie. Podróż wzdłuż Gruzińskiej Drogi Wojennej. Wizyta w architektonicznym kompleksie Ananuri z widokiem na otoczony górami zbiornik wodny Zhinvali. Dalsza podróż po Gruzińskiej Drodze Wojennej do miasteczka Stepantsminda, położonego u podnóża góry Kazbegi, najbardziej znanej góry Gruzji. Nad miastem, jak baśniowy zamek góruje klasztor Cminda Sameba zbudowany w XIV w., do którego podjedziemy samochodami terenowymi. Nocleg w Guduari.
8 dzień:
Śniadanie. Dzisiaj czeka nas podróż do Upliscyche, umieszczonego na liście UNESCO. Starożytne miasto-twierdza Upliscyche jest jednym z unikalnych zabytków na świecie. Wyryte w wulkanicznej skale gór Kvernaki, to urokliwe miasteczko fascynuje swą dawną wielkością. Będziemy podziwiać pozostałości świątyń, teatrów i budynków mieszkalnych połączonych ze sobą krętymi uliczkami-korytarzami. Po zwiedzaniu twierdzy udamy się do Gori, miejscowości gdzie urodził się Stalin. Przystanek na pamiątkowe zdjęcie przy muzeum dyktatora. Przejazd w kierunku Kutaisi, do zespołu architektonicznego Gelati, wpisanego na listę UNESCO. Zespół został założony w XII w. przez potężnego króla Dawida Budowniczego. Po zwiedzaniu udamy się Kutaisi na spacer po centrum miasta. Kolacja i nocleg w okolicy Tskaltubo.
9 dzień:
Śniadanie. Przejazd do Mcchety - dawnej stolicy Gruzji. Odwiedzimy klasztor Dżwari z VI w. znajdujący się na szczycie góry, u zbiegu rzek Mgwari i Aragwi z widokiem na zabytki miasta. Zwiedzanie katedry Sweti Cchoweli, która stanowiła w ciągu wielu stuleci miejsce koronacji i spoczynku władców Gruzji. Spacer uliczkami starej Mchety, czas wolny na odpoczynek i zakup upominków. Pożegnalna kolacja w restauracji z gruzińską kuchnią i muzyką. Nocleg.
10 dzień:
Wczesnym rankiem przejazd na lotnisko.
Świadczenia

Zakwaterowanie:
9 noclegów według programu w hotelach o standardzie***, pokoje 2 osobowe z łazienkami.
Wyżywienie:
śniadania w hotelach, 3 lunche, 4 kolacje, uroczysta kolacja z występami folklorystycznymi, degustacje - zgodnie z programem.
Transport:
Przeloty wg programu wraz z opłatami lotniskowymi, busy lub autokary, samochody terenowe..
Ubezpieczenie:
Signal Iduna S.A.
Obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy - 26 zł.
Realizacja programu turystycznego, wstępy do obiektów wymienionych w programie, przewodnicy lokalni, opłaty administracyjne. Opieka polskiego pilota na całej trasie.

Informacje praktyczne
O wyprawie:
Odwiedzimy kraje małe, ale odmienne w swoich tradycjach, kulturze i religii. Rzucą się nam w oczy liczne relikty komunizmu, mające się dobrze również obecnie. Dla starszych będą one przypomnieniem dawnych czasów, a dla młodszych ciekawym i trochę egzotycznym już folklorem. Prócz tego w wielu miejscach zetkniemy się z coraz szybciej postępująca nowoczesnością. Mieszkańcy odwiedzanych krajów są bardzo przyjaźni i serdeczni. Czasem trudno będzie odmówić spełnienia wznoszonego przez nich toastu, więc trzeba na to uważać. Wyprawa nie należy do trudnych, jednak musimy mieć świadomość, że cały czas uprawiamy aktywną turystykę, udajemy się też w region Wysokiego Kaukazu. W trakcie realizacji programu mamy trochę pieszych spacerów, w tym pod górkę. Czasami trzeba też będzie przenieść swój bagaż, np. do autokaru. Osoby mające problem z krążeniem powinny przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem. Podczas wyprawy odwiedzimy kraje, gdzie mieszkańcy wyznają różne religie. W Gruzji przeważającą religią jest prawosławie, a państwową religią w Armenii od 301 roku jest chrześcijaństwo. Ormiańscy chrześcijanie należą do bardzo rytualnego i konserwatywnego Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Bardzo prosimy wziąć pod uwagę, że jest to świat, który pragniemy choć trochę zrozumieć, więc powinniśmy się dostosować do innych zwyczajów i nieraz odmiennych warunków. Oba kraje są bardzo gościnne i piękne. Gruzini są weseli, a w ich kraju rozciągniętym od Morza Czarnego do wysokich szczytów Kaukazu urzekają zapomniane obronne wioski, rozległe winnice, wykute w skałach miasta, wiekowe klasztory, czy tętniące życiem Tbilisi. Armenia to kraj ludzi o wielkich sercach i burzliwej historii. W dawnych czasach stworzyli potężną cywilizację po które pozostało wiele wspaniałych zabytków. Zawirowania historyczne sprawiły, że wiele armeńskich skarbów znajduje się dzisiaj w granicach innych krajów. Także symbol Armenii, obecna w kulturze, sztuce, ludzkiej świadomości i godle góra Ararat, leży w granicach Turcji. Wyprawie od początku do końca towarzyszy polski pilot.

Szukasz dodatkowych informacji dotyczących imprezy - zadaj pytanie e-mailem egzotyka@almatur.pl lub na facebook.com/almaturwycieczki

Informacje praktyczne:
Informacje dotyczące realizacji imprezy, niezbędnego bagażu, dokładnych godzin przelotu itd. zostaną przesłane do uczestników pocztą elektroniczną w piśmie około 2 tygodnie przed wyjazdem. Prosimy o podanie kontaktowego adresu e-mail przy podpisywaniu umowy. Wyżywienie poza wymienionym w programie organizuje dla chętnych na bieżąco pilot. Warto spróbować różnorodnej kuchni narodów Kaukazu. Na najwyższy szacunek zasługują wina.

Informacje wizowo-paszportowe:
Dane paszportowe wymagane do realizacji imprezy należy wpisać do elektronicznego formularza danych dodatkowych. Link do formularza – dla wszystkich rezerwacji stałych - będzie wysłany automatycznie na adres e-mail klienta wpisany w rezerwacji. Brak wymaganych danych paszportowych i osobowych lub ich niezgodność z paszportem zabieranym na wyprawę, może spowodować dodatkowe koszty związane z realizacją imprezy turystycznej lub w ostateczności uniemożliwić uczestnictwo w zarezerwowanej imprezie. Wymagany paszport, ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki. Wizy dla obywateli polskich nie są wymagane.

Informacje zdrowotne:
Podczas wyjazdu mogą obowiązywać nakazy i obostrzenia związane z aktualną sytuacją epidemiczną. W szczególności uczestnicy muszą się liczyć z koniecznością posiadania aktualnego testu. Należy zapoznać się z aktualnymi wytycznymi i zasadami dla podróżnych znajdującymi się na portalu MSZ - Polak za granicą: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/gruzja, https://www.gov.pl/web/armenia/informacje-dla-podrozujacych. Warto być zaszczepionym przeciw żółtaczce typu A i B, tężcowi i ewentualnie innym chorobom. Należy szczególną uwagę przywiązywać do ochrony przed słońcem, używając kremów ochronnych, okularów przeciwsłonecznych i nakrycia głowy.

Minimalna liczba uczestników w grupie: 14, maksymalna: 24.
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Informacje o cenie

III ratę 650 EUR: walutową część ceny uczestnik przekazuje pilotowi. Kwota ta jest w całości wykorzystana na pokrycie części świadczeń (m.in. koszty programowe, transport lokalny, niektóre noclegi i posiłki). Część walutową ceny uczestnik zabiera ze sobą na wyprawę.

Cena wraz z częścią walutową nie obejmują:
- pozostałych posiłków nieujętych w programie, aranżowanych przez pilota (orientacyjny koszt ok. 5-12 EUR/ posiłek),
- wieczornych wyjść i rozrywek oraz pozostałych aktywności nieprzewidzianych w programie,
- zwyczajowych napiwków – ok. 50 EUR.
- dodatkowych ubezpieczeń.

» Obowiązek informacyjny    
kod imprezy: KEEE~PIEKNO_ZAKAUKAZIA_2023_PAX_WG_PROGRAMU






Biuro Podróży Almatur
BPiT Almatur Łódź sp. z o.o.
90-417 Łódź, ul. Piotrkowska 59
tel. (42) 637 11 22
tel. (42) 632 93 73
fax. (42) 637 11 85
mail: lodz@almatur.pl
Biuro Podróży Almatur powstał w 1956 r jako biuro wyspecjalizowane w obsłudze ruchu turystycznego środowiska akademickiego. Do dziś głównymi Klientami naszego biura jest młodzież szkolna, dzieci i studenci, chociaż w swojej ofercie mamy oczywiście propozycje dla wszystkich. Mamy bardzo szeroką ofertę na obozy, kolonie, obozy młodzieżowe i wycieczki objazdowe. Biuro Podróży Almatur propaguje aktywne, rekreacyjne oraz sportowe formy wypoczynku, choć nie brakuje nam imprez o innym charakterze. Nie zapomnieliśmy również o tych, którzy w wakacje wypoczywając, chcieliby odpoczywać na obozach młodzieżowych czy koloniach dla dzieci. Bogata oferta kolonii i obozów młodzieżowych na naszych stronach to już tradycja - do wyboru, obozy sportowe w Polsce i za granicą. Bogate obozy rekreacyjne, sportowe, kolonie dla dzieci to bezstresowe wakacje. Obozy młodzieżowe i kolonie dla dzieci to klucz do sukcesu naszych imprez! Zainteresowanym obozami młodzieżowymi i koloniami letnimi polecamy nasz dział obozy młodzieżowe i kolonie dla dzieci oraz wycieczki objazdowe. Zapraszamy na obozy i kolonie letnie.